Skip To Content
In-store
at
Victoria H‑E‑B plus!
Search H E B.com
In-store at
Victoria H‑E‑B plus!
Sign up
or
log in
Saved recipes
Savings
Weekly ad
Pharmacy
Help & FAQs
Shop
Shop
All departments
All departments
Recipes & meals
Recipes & meals
Recipes
Recipes
Meals made easy
Meals made easy
Shop by dietary preference
Shop by dietary preference
Shop all
Low carb lifestyle
Gluten free
Organic
Plant based
Protein
Higher Harvest
H-E-B Dietitian picks
Family corner
Sports nutrition
H-E-B Organics
Vitamins
Healthy living
H-E-B Select Ingredients
GLP-1 friendly
Restaurants
Restaurants
Catering
Catering
Savings
Savings
All savings
All savings
Coupons
Coupons
Weekly ad
Weekly ad
Sale & Price cut
Sale & Price cut
H-E-B credit card
H-E-B credit card
Pharmacy
Pharmacy
H-E-B Pharmacy
H-E-B Pharmacy
Prescription services
Specialty pharmacy
Prescription delivery
Prescription compounding
Accessible Rx labels
Prescription flavoring
Pet meds
$4 generics
GLP-1 savings
Health services
Vaccinations
Health screenings
Medicare
Lab services
Rx Advantage for employers
Wellness
Wellness
About H-E-B Wellness
About H-E-B Wellness
Primary Care
Primary Care
Nutrition Services
Nutrition Services
Find a clinic
Find a clinic
Find a provider
Find a provider
Shop by dietary preference
Shop by dietary preference
Shop all
Low carb lifestyle
Gluten free
Organic
Plant based
Protein
Higher Harvest
H-E-B Dietitian picks
Family corner
Sports nutrition
H-E-B Organics
Vitamins
Healthy living
H-E-B Select Ingredients
GLP-1 friendly
H-E-B Wellness for employers
H-E-B Wellness for employers
More H-E-B
More H-E-B
Discover our brands
Discover our brands
Shop all
H-E-B
Hill Country Fare
Meal Simple
Mi Tienda
Higher Harvest
Mootopia
Heritage Ranch
Field & Future
Texas Tough
Store services
Store services
Find a store
Find a store
Other stores by H-E-B
Central Market
opens in new tab
Favor Delivery
opens in new tab
Joe V's Smart Shop
opens in new tab
Mi Tienda
opens in new tab
H-E-B Mexico
opens in new tab
In-store at
Victoria H‑E‑B plus!
Sign up
or
log in
Shopping lists
Lists
Help & FAQs
Help & FAQs
25% off
Core Power high protein milk shakes
Save now
Promoted
H-E-B
Shop
Pantry
Peanut butter
Peanut butter
25% off
Core Power high protein shakes
Save now
Promoted
Skip to product grid
Pantry
Baking ingredients
Broth & bouillon
Canned & dried food
Cereal & breakfast
Condiments
Dressing, oil & vinegar
Jelly & jam
Pantry meals
Pasta & rice
Peanut butter
Salsa & dip
Sauces & marinades
Snacks & candy
Soups & chili
Spices & seasonings
Sugar & sweeteners
Savings
All savings
All savings
3
Has coupon
Has coupon
3
Price cut
Price cut
3
Brand
All H-E-B brands
All H-E-B brands
46
Artisana
Artisana
1
Barney Butter
Barney Butter
5
Central Market
Central Market
9
Good Good
Good Good
2
Show all
Brand filters
Ways to shop
SNAP EBT eligible
SNAP EBT eligible
149
Gluten free verified
Gluten free verified
109
Select Ingredients
Select Ingredients
44
Plant based
Plant based
18
Vegan
Vegan
18
Show all
Ways to shop filters
Price
$0 - $9.99
$0 - $9.99
131
$10 - $19.99
$10 - $19.99
18
Type
Peanut
Peanut
57
Almond
Almond
18
Hazelnut
Hazelnut
7
Cashew
Cashew
1
Coconut
Coconut
1
Show all
Type filters
Flavor
Honey
Honey
12
Chocolate
Chocolate
11
Peanut Butter
Peanut Butter
4
Fruit
Fruit
2
Vanilla
Vanilla
2
Show all
Flavor filters
Consistency
Creamy
Creamy
69
Chunky
Chunky
17
149 results
Filter
Sort by
Best match
Price low to high
Price high to low
A-Z
Z-A
$4.17
each
($0.23 / oz)
Central Market Smooth Peanut Butter with Honey - Salted, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$2.62
each
($0.15 / oz)
H-E-B Made in Texas Crunchy Peanut Butter, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$2.62
each
($0.15 / oz)
H-E-B Made in Texas Creamy Peanut Butter, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$3.79
each
($0.14 / oz)
H-E-B Made in Texas Creamy Peanut Butter, 28 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$3.79
each
($0.14 / oz)
H-E-B Made in Texas Crunchy Peanut Butter, 28 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$4.17
each
($0.23 / oz)
Central Market All-Natural Crunchy Peanut Butter – Unsalted, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$4.17
each
($0.23 / oz)
Central Market All-Natural Smooth Peanut Butter - Unsalted, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$5.08
each
($0.28 / oz)
H-E-B Organics 7g Protein Creamy Peanut Butter Spread, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
Promoted
Promoted
Skip carousel
$6.98
each
Archer Grass-Fed Beef Jerky - Hatch Chile, 2.5 oz
In-store only
$11.97
each
Archer Family Size 9g Protein Grass-Fed Beef Jerky - Mango Habanero, 7 oz
Add to cart
$6.98
each
Archer 10g Protein Grass-Fed Beef Jerky - Teriyaki, 2.5 oz
Add to cart
$6.98
each
Archer Zero Sugar Cowboy Cut Grass Fed Beef Jerky - Old Fashioned, 2 oz
Add to cart
$11.97
each
Archer Original Grass-Fed Beef Jerky - Family Size, 7 oz
Add to cart
Price cut
$13.97
$12.47
each
Archer Full Size Zero Sugar 8g Protein Grass-Fed Beef Sticks - Prime Rib, 8 ct
Add to cart
Price cut
$13.97
$12.47
each
Archer Zero Sugar Minis Grass-Fed Beef Sticks - Original, 16 ct
Add to cart
$2.23
each
($0.12 / oz)
Hill Country Fare Creamy Peanut Butter, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$5.08
each
($0.28 / oz)
H-E-B Organics 7g Protein Crunchy Peanut Butter, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$5.98
each
($0.37 / oz)
Justin's Honey Peanut Butter Blend, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$5.98
each
($0.37 / oz)
Justin's Classic Peanut Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$5.25
each
($0.29 / oz)
Nut' N Better Organic Crunchy Peanut Butter, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$5.23
each
($0.29 / oz)
Nut' N Better Organic Creamy Peanut Butter, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$2.47
each
($0.15 / oz)
Peter Pan Creamy Honey Peanut Butter Spread, 16.3 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$2.47
each
($0.15 / oz)
Peter Pan Crunchy Peanut Butter, 16.3 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
Energy with hydration
Shop Unwell Energy
Promoted
$5.28
each
($0.29 / oz)
Nut' N Better Organic Creamy Peanut Butter - No Stir, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$3.98
each
($0.10 / oz)
Hill Country Fare Crunchy Peanut Butter, 40 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$6.28
each
($0.24 / oz)
Smart Balance Creamy Peanut & Flaxseed Oil Spread, 26 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$6.98
each
($0.44 / oz)
H-E-B Creamy Almond Butter - Honey, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$6.74
each
($0.42 / oz)
H-E-B No Sugar Added Creamy Almond Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$11.61
each
($0.73 / oz)
MaraNatha All Natural Raw Creamy Almond Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$13.68
each
($0.86 / oz)
Justin's Vanilla Almond Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$13.68
each
($0.86 / oz)
Justin's Chocolate Hazelnut Butter Blend, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
Heritage worth sharing
Festive flavors for Hispanic Heritage Month
Promoted
$11.71
each
($0.73 / oz)
Once Again Unsweetened Creamy Cashew Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$13.68
each
($0.86 / oz)
Justin's Honey Almond Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$13.68
each
($0.86 / oz)
Justin's Classic Almond Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$2.98
each
($0.19 / oz)
Jif Creamy Peanut Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$2.47
each
($0.15 / oz)
Peter Pan Creamy Peanut Butter, 16.3 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$4.97
each
($0.38 / oz)
Nutella Hazelnut Spread with Cocoa, 13 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$6.96
each
($0.17 / oz)
Jif Creamy Peanut Butter, 40 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$4.48
each
($0.28 / oz)
H-E-B Unsalted Peanut Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 1
Add to cart
25% off
Core Power high protein shakes
Promoted
$2.98
each
($0.39 / oz)
Nutella Hazelnut Spread with Cocoa, 7.7 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$3.98
each
($0.10 / oz)
Hill Country Fare Creamy Peanut Butter, 40 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
Price cut
Coupon
$1.98
$1.47
each
($0.09 / oz)
H-E-B Natural 7g Protein Creamy Peanut Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$4.17
each
($0.23 / oz)
Central Market All-Natural Smooth Peanut Butter - Salted, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$5.47
each
($0.39 / oz)
Lotus Biscoff Creamy Cookie Butter, 14.1 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$4.98
each
($0.31 / oz)
H-E-B Honey Peanut Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 1
Add to cart
$3.97
each
($0.14 / oz)
Peter Pan Creamy Peanut Butter, 28 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$3.18
each
($0.36 / oz)
Jif To Go Creamy Peanut Butter Cups, 8 ct
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
20% off
select hiyo organic social tonics
Promoted
$5.48
each
($0.20 / oz)
Jif Natural Creamy Peanut Butter Spread, 28 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$3.98
each
($0.22 / oz)
Smucker's Goober Peanut Butter & Grape Jelly Stripes, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$2.73
each
($0.15 / oz)
Hill Country Fare PB&J Stripes - Creamy Peanut Butter & Grape Jelly, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$2.48
each
($1.31 / oz)
Nutella & Go! Hazelnut Spread + Pretzel Sticks, 1.9 oz
SNAP EBT
Back Edge of Checkout, A8
Add to cart
$5.76
each
($0.14 / oz)
Peter Pan Creamy Peanut Butter, 40 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$5.76
each
($0.14 / oz)
Peter Pan Honey Roasted Creamy Peanut & Honey Spread, 40 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$4.88
each
($0.30 / oz)
Laura Scudder's Old Fashioned All Natural Smooth Peanut Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$2.98
each
($0.19 / oz)
Jif Reduced Fat Creamy Peanut Butter Spread, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$6.96
each
($0.17 / oz)
Jif Extra Crunchy Peanut Butter, 40 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$2.62
each
($0.15 / oz)
H-E-B Made in Texas Creamy Peanut Butter - Texas Wildflower Honey, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$9.98
each
($0.62 / oz)
H-E-B Almond Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 1
Add to cart
$2.23
each
($0.12 / oz)
Hill Country Fare Crunchy Peanut Butter, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$6.52
each
($0.10 / oz)
Hill Country Fare Creamy Peanut Butter - Texas-Size Pack, 4 lbs
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
Price cut
Coupon
$1.98
$1.47
each
($0.09 / oz)
H-E-B Natural 6g Protein Creamy Peanut Butter - Honey, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$4.79
each
($0.18 / oz)
Skippy Natural Creamy Peanut Butter, 26.5 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$9.88
each
($0.37 / oz)
Nutella Hazelnut Spread with Cocoa, 26.5 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$4.17
each
($0.23 / oz)
Central Market All-Natural Crunchy Peanut Butter – Salted, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$2.98
each
($0.19 / oz)
Skippy No Sugar Added Creamy Peanut Butter, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$3.97
each
($0.22 / oz)
Reese's Creamy Peanut Butter, 18 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Out of stock
Find similar items
$2.87
each
($0.22 / oz)
H-E-B Dark Chocolate Hazelnut Spread with Cocoa, 13 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
1
2
3
Next
Not what you expected?
Give feedback