Skip To Content
In-store
at
Victoria H‑E‑B plus!
Search H E B.com
In-store at
Victoria H‑E‑B plus!
Sign up
or
log in
Saved recipes
Savings
Weekly ad
Pharmacy
Help & FAQs
Shop
Shop
All departments
All departments
Recipes & meals
Recipes & meals
Recipes
Recipes
Meals made easy
Meals made easy
Shop by dietary preference
Shop by dietary preference
Shop all
Low carb lifestyle
Gluten free
Organic
Plant based
Protein
Higher Harvest
H-E-B Dietitian picks
Family corner
Sports nutrition
H-E-B Organics
Vitamins
Healthy living
H-E-B Select Ingredients
GLP-1 friendly
Restaurants
Restaurants
Catering
Catering
Savings
Savings
All savings
All savings
Coupons
Coupons
Weekly ad
Weekly ad
Sale & Price cut
Sale & Price cut
H-E-B credit card
H-E-B credit card
Pharmacy
Pharmacy
H-E-B Pharmacy
H-E-B Pharmacy
Prescription services
Specialty pharmacy
Prescription delivery
Prescription compounding
Accessible Rx labels
Prescription flavoring
Pet meds
$4 generics
GLP-1 savings
Health services
Vaccinations
Health screenings
Medicare
Lab services
Rx Advantage for employers
Wellness
Wellness
About H-E-B Wellness
About H-E-B Wellness
Primary Care
Primary Care
Nutrition Services
Nutrition Services
Find a clinic
Find a clinic
Find a provider
Find a provider
Shop by dietary preference
Shop by dietary preference
Shop all
Low carb lifestyle
Gluten free
Organic
Plant based
Protein
Higher Harvest
H-E-B Dietitian picks
Family corner
Sports nutrition
H-E-B Organics
Vitamins
Healthy living
H-E-B Select Ingredients
GLP-1 friendly
H-E-B Wellness for employers
H-E-B Wellness for employers
More H-E-B
More H-E-B
Discover our brands
Discover our brands
Shop all
H-E-B
Hill Country Fare
Meal Simple
Mi Tienda
Higher Harvest
Mootopia
Heritage Ranch
Field & Future
Texas Tough
Store services
Store services
Find a store
Find a store
Other stores by H-E-B
Central Market
opens in new tab
Favor Delivery
opens in new tab
Joe V's Smart Shop
opens in new tab
Mi Tienda
opens in new tab
H-E-B Mexico
opens in new tab
In-store at
Victoria H‑E‑B plus!
Sign up
or
log in
Shopping lists
Lists
Help & FAQs
Help & FAQs
$2 off
Wholesome agave
Save now
Promoted
H-E-B
Shop
Pantry
Canned & dried food
Vegetables
Vegetables
Skip to product grid
Canned & dried food
Vegetables
Artichokes & asparagus
Beets, carrots & potatoes
Cabbage & sauerkraut
Corn
Green beans & peas
Leafy greens
Mixed vegetables
Mushrooms
Olives
Onions & garlic
Peppers
Pickles & cucumber
Specialty & Asian
Tomatoes
Savings
All savings
All savings
44
Has coupon
Has coupon
38
Sale
Sale
6
Brand
All H-E-B brands
All H-E-B brands
193
Alessi
Alessi
3
Allens
Allens
4
Amore
Amore
3
Aunt Nellie's
Aunt Nellie's
2
Show all
Brand filters
Ways to shop
SNAP EBT eligible
SNAP EBT eligible
723
Low carb lifestyle
Low carb lifestyle
486
Gluten free verified
Gluten free verified
172
Select Ingredients
Select Ingredients
142
Kosher
Kosher
97
Show all
Ways to shop filters
Price
$0 - $9.99
$0 - $9.99
717
$10 - $19.99
$10 - $19.99
6
Canned or dried
Canned
Canned
517
Dried
Dried
15
Type
Tomato
Tomato
100
Pickle
Pickle
87
Olive
Olive
61
Jalapeno Pepper
Jalapeno Pepper
36
Green Bean
Green Bean
33
Show all
Type filters
723 results
Filter
Sort by
Best match
Price low to high
Price high to low
A-Z
Z-A
$0.72
each
($0.09 / oz)
Hill Country Fare Mixed Vegetables, 8.25 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.18
each
($0.08 / oz)
H-E-B Cut Sweet Potatoes, 29 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.88
each
($0.06 / oz)
H-E-B No Salt Added Cut Green Beans, 14.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.68
each
($0.08 / oz)
H-E-B Super Sweet Whole Kernel Corn, 8.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.88
each
($0.06 / oz)
H-E-B Cut Green Beans, 14.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.92
each
($0.12 / oz)
Hunt's Tomato Sauce, 8 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$0.68
each
($0.08 / oz)
H-E-B Sweet Peas, 8.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.78
each
($0.12 / oz)
Veg-All 7-in-1 Original Mixed Vegetables, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
Promoted
Promoted
Skip carousel
Coupon
$4.68
each
Wholesome Organic Agave Nectar with Hot Chili Peppers, 12 oz
Add to cart
$5.48
each
Wholesome Organic Cane Sugar with Vanilla, 12 oz
Add to cart
$5.48
each
Wholesome Dark Brown Sugar with Bourbon, 14 oz
Add to cart
Coupon
$5.48
each
Wholesome Regenerative Organic Raw Blue Agave Nectar, 18.5 oz
Add to cart
Coupon
$11.88
each
Wholesome Organic Raw Blue Agave, 44 oz
Add to cart
Coupon
$5.48
each
Wholesome Regenerative Organic Blue Agave Nectar, 18.5 oz
Add to cart
Coupon
$11.88
each
Wholesome Organic Blue Agave Nectar, 44 oz
Add to cart
$0.88
each
($0.06 / oz)
H-E-B French Style Green Beans, 14.25 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.98
each
($0.07 / oz)
H-E-B Whole Green Beans, 14.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.88
each
($0.06 / oz)
H-E-B Super Sweet Whole Kernel Corn, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.05
each
($0.07 / oz)
H-E-B Italian Cut Green Beans, 28 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.58
each
($0.32 / oz)
Hill Country Fare Mushrooms Stems & Pieces, 13.4 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$6.78
each
($0.06 / oz)
H-E-B Whole Kernel Corn, 106 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.22
each
($0.20 / oz)
Hunt's Tomato Paste, 6 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$2.98
each
($0.50 / oz)
H-E-B French Fried Onions, 6 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2 off
Wholesome agave
Promoted
$2.67
each
($0.10 / oz)
Allens Cut Italian Green Beans, 28 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.68
each
($0.08 / oz)
H-E-B No Salt Added Super Sweet Whole Kernel Corn, 8.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.28
each
($0.08 / oz)
Hill Country Fare Golden Hominy, 15.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.85
each
($0.06 / oz)
Hill Country Fare White Hominy, 30 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.85
each
($0.06 / oz)
Hill Country Fare Golden Hominy, 30 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.48
each
($0.10 / oz)
H-E-B Whole Beets, 14.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.88
each
($0.06 / oz)
H-E-B Gold & White Whole Kernel Corn, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.68
each
($0.08 / oz)
H-E-B Tomato Sauce with Oregano, Garlic & Basil, 8 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
Happy plates every night
Promoted
$0.88
each
($0.06 / oz)
H-E-B No Salt Added French Style Green Beans, 14.25 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.68
each
($0.08 / oz)
H-E-B No Added Salt Sweet Peas, 8.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.48
each
($0.10 / oz)
Hunt's Tomato Sauce, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$1.52
each
($0.10 / oz)
H-E-B Organics No Salt Added Petite Diced Tomatoes, 14.5 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$2.42
each
($0.17 / oz)
H-E-B Hearts of Palm, 14.4 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.13
each
($0.08 / oz)
Red Gold Whole Peeled Tomatoes, 28 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$2.98
each
($0.11 / oz)
Margaret Holmes Cut Green Beans & Potatoes With Vidalia Onions, 27 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.98
each
($0.13 / oz)
H-E-B Organics No Salt Added Crushed Tomatoes, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
High quality protein to build muscle
Promoted
$2.98
each
($0.11 / oz)
H-E-B Organics Whole Peeled Tomatoes, 28 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$0.98
each
($0.07 / oz)
Hill Country Fare No Salt Added Mixed Vegetables, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.53
each
($0.15 / oz)
Ro-Tel Original Diced Tomatoes & Green Chilies, 10 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$1.53
each
($0.15 / oz)
Ro-Tel Hot Diced Tomatoes with Habaneros, 10 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$1.53
each
($0.15 / oz)
Ro-Tel Mild Diced Tomatoes and Green Chilies, 10 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$1.54
each
($0.38 / oz)
Hill Country Fare Mushrooms Stems & Pieces, 6.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.88
each
($0.06 / oz)
H-E-B No Salt Added Super Sweet Whole Kernel Corn, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.18
each
($0.08 / oz)
Hill Country Fare Peas & Carrots, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.87
each
($0.83 / oz)
H-E-B Ode to Olives Sliced Ripe Black Olives, 2.25 oz
SNAP EBT
Aisle 3
Add to cart
$0.92
each
($0.46 / oz)
H-E-B Diced Pimientos, 2 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.52
each
($0.10 / oz)
H-E-B Organics Diced Tomatoes, 14.5 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$1.68
each
($0.42 / oz)
Giorgio No Salt Added Pieces & Stems Mushrooms, 4 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.98
each
($0.12 / oz)
H-E-B Sliced Pickled Beets, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.92
each
($0.12 / oz)
Hunt's Tomato Sauce with Roasted Garlic, 8 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$2.68
each
($0.45 / oz)
Giorgio Sliced Mushrooms, 6 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$0.55
each
($0.07 / oz)
H-E-B Tomato Sauce, 8 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$0.96
each
($0.10 / oz)
H-E-B Diced Tomatoes with Green Chiles - Original, 10 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$0.96
each
($0.10 / oz)
H-E-B Diced Tomatoes with Green Chiles - Mild, 10 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$0.92
each
($0.15 / oz)
H-E-B Tomato Paste, 6 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$0.88
each
($0.06 / oz)
H-E-B Veggi-Green Cut Green Beans, 14.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.08
each
($0.07 / oz)
H-E-B Tomato Sauce, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$1.08
each
($0.07 / oz)
H-E-B Diced Tomatoes, 14.5 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$0.48
each
($0.06 / oz)
Hill Country Fare Tomato Sauce, 8 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$0.93
each
($0.23 / oz)
Hill Country Fare Diced Mild Green Chiles, 4 oz
SNAP EBT
Aisle 2
Add to cart
$1.23
each
($0.08 / oz)
H-E-B Fire Roasted Diced Tomatoes, 14.5 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$0.55
each
($0.07 / oz)
H-E-B No Salt Added Tomato Sauce, 8 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
$0.96
each
($0.07 / oz)
Hill Country Fare Sliced Carrots, 14.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.08
each
($0.07 / oz)
H-E-B Petite Diced Tomatoes, 14.5 oz
SNAP EBT
Aisle 5
Add to cart
1
2
...
13
Next
Not what you expected?
Give feedback