Skip To Content
In-store
at
Victoria H‑E‑B plus!
Search H E B.com
In-store at
Victoria H‑E‑B plus!
Sign up
or
log in
Saved recipes
Savings
Weekly ad
Pharmacy
Help & FAQs
Shop
Shop
All departments
All departments
Recipes & meals
Recipes & meals
Recipes
Recipes
Meals made easy
Meals made easy
Shop by dietary preference
Shop by dietary preference
Shop all
Low carb lifestyle
Gluten free
Organic
Plant based
Protein
Higher Harvest
H-E-B Dietitian picks
Family corner
Sports nutrition
H-E-B Organics
Vitamins
Healthy living
H-E-B Select Ingredients
GLP-1 friendly
Restaurants
Restaurants
Catering
Catering
Savings
Savings
All savings
All savings
Coupons
Coupons
Weekly ad
Weekly ad
Sale & Price cut
Sale & Price cut
H-E-B credit card
H-E-B credit card
Pharmacy
Pharmacy
H-E-B Pharmacy
H-E-B Pharmacy
Prescription services
Specialty pharmacy
Prescription delivery
Prescription compounding
Accessible Rx labels
Prescription flavoring
Pet meds
$4 generics
GLP-1 savings
Health services
Vaccinations
Health screenings
Medicare
Lab services
Rx Advantage for employers
Wellness
Wellness
About H-E-B Wellness
About H-E-B Wellness
Primary Care
Primary Care
Nutrition Services
Nutrition Services
Find a clinic
Find a clinic
Find a provider
Find a provider
Shop by dietary preference
Shop by dietary preference
Shop all
Low carb lifestyle
Gluten free
Organic
Plant based
Protein
Higher Harvest
H-E-B Dietitian picks
Family corner
Sports nutrition
H-E-B Organics
Vitamins
Healthy living
H-E-B Select Ingredients
GLP-1 friendly
H-E-B Wellness for employers
H-E-B Wellness for employers
More H-E-B
More H-E-B
Discover our brands
Discover our brands
Shop all
H-E-B
Hill Country Fare
Meal Simple
Mi Tienda
Higher Harvest
Mootopia
Heritage Ranch
Field & Future
Texas Tough
Store services
Store services
Find a store
Find a store
Other stores by H-E-B
Central Market
opens in new tab
Favor Delivery
opens in new tab
Joe V's Smart Shop
opens in new tab
Mi Tienda
opens in new tab
H-E-B Mexico
opens in new tab
In-store at
Victoria H‑E‑B plus!
Sign up
or
log in
Shopping lists
Lists
Help & FAQs
Help & FAQs
A little luxury
Shop now
Promoted
H-E-B
Shop
Pantry
Canned & dried food
Fruit
Fruit
$2 off
Wholesome agave
Save now
Promoted
Skip to product grid
Canned & dried food
Fruit
Apples
Bananas
Berries & cherries
Citrus
Mixed fruit
Peaches, plums, & apricots
Pears
Raisins
Tropical & specialty
Savings
All savings
All savings
26
Has coupon
Has coupon
19
Sale
Sale
5
Price cut
Price cut
2
Brand
All H-E-B brands
All H-E-B brands
92
Bare
Bare
6
Brothers All Natural
Brothers All Natural
8
California Sun Dry
California Sun Dry
2
Del Monte
Del Monte
24
Show all
Brand filters
Ways to shop
SNAP EBT eligible
SNAP EBT eligible
307
Low sodium
Low sodium
190
Gluten free verified
Gluten free verified
103
Select Ingredients
Select Ingredients
70
No added sugar
No added sugar
42
Show all
Ways to shop filters
Price
$0 - $9.99
$0 - $9.99
307
$10 - $19.99
$10 - $19.99
21
$20 - $29.99
$20 - $29.99
1
Canned or dried
Canned
Canned
133
Dried
Dried
56
Type
Apple
Apple
36
Pineapple
Pineapple
25
Mixed Fruit
Mixed Fruit
24
Peach
Peach
22
Cranberry
Cranberry
15
Show all
Type filters
329 results
Filter
Sort by
Best match
Price low to high
Price high to low
A-Z
Z-A
$1.68
each
($0.08 / oz)
Hill Country Fare No Sugar Added Pineapple Chunks, 20 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.45
each
($0.13 / oz)
Hill Country Fare Mandarin Oranges - Light Syrup, 11 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.78
each
($0.10 / oz)
Hill Country Fare Peach Slices in Heavy Syrup, 29 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.68
each
($0.08 / oz)
Hill Country Fare No Sugar Added Crushed Pineapple, 20 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.37
each
H-E-B Mandarin Orange Cups, 4 ct
SNAP EBT
Add to cart
$1.78
each
($0.12 / oz)
Hill Country Fare Sliced Peaches - Heavy Syrup, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.21
each
($0.09 / oz)
H-E-B Unsweetened Applesauce Cups, 6 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$1.78
each
($0.12 / oz)
Hill Country Fare Light Yellow Cling Peach Slices, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
Promoted
Promoted
Skip carousel
Coupon
$4.22
each
Hellmann's Garlic Aioli Dip & Spread, 11.5 oz
Add to cart
Coupon
$4.22
each
Hellmann's Medium Spicy Mayonnaise Dressing, 11.5 oz
Add to cart
Coupon
$6.52
each
Hellmann's Mayonnaise Dressing with Olive Oil, 20 oz
Add to cart
Coupon
$4.22
each
Hellmann's Mild Chipotle Mayonnaise Dressing Squeeze Bottle, 11.5 oz
Add to cart
$4.22
each
Hellmann's Vegan Dressing and Spread Vegan, 11.5 oz
Add to cart
Coupon
$4.22
each
Hellmann's Squeeze Light Mayonnaise, 11.5 oz
Add to cart
Coupon
$6.52
each
Hellmann's Real Mayonnaise Squeeze Bottle, 20 oz
Add to cart
Coupon
$4.22
each
Hellmann's Japanese Inspired Mayo Dressing, 11.5 oz
Add to cart
Coupon
$6.52
each
Hellmann's Light Mayonnaise Light Mayo Squeeze Bottle, 20 oz
Add to cart
Coupon
$4.22
each
Hellmann's Real Mayonnaise Squeeze Bottle, 11.5 oz
Add to cart
$1.68
each
($0.08 / oz)
Hill Country Fare No Sugar Added Pineapple Slices, 20 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.21
each
($0.09 / oz)
H-E-B Original Applesauce Cups, 6 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$2.42
each
($0.16 / oz)
Dole No Sugar Added Mandarin Oranges, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.37
each
($0.15 / oz)
H-E-B Yellow Cling Diced Peaches in Fruit Juice Snack Bowls, 4 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$1.18
each
($0.15 / oz)
Hill Country Fare Sliced Yellow Cling Peaches, 8.25 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.77
each
($0.18 / oz)
Del Monte Sliced Peaches in 100% Juice, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.72
each
($0.12 / oz)
Hill Country Fare Jellied Cranberry Sauce, 14 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.74
each
($2.74 / oz)
Sun-Maid California Raisins, 6 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
A little luxury
Promoted
$1.78
each
($0.12 / oz)
Hill Country Fare Sliced Pears, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$6.54
each
($0.54 / ct)
H-E-B Squeeze Me! Applesauce Pouches, 12 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Out of stock
Find similar items
$3.97
each
($0.25 / oz)
H-E-B Maraschino Cherries, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.22
each
($0.11 / oz)
Dole Pineapple Chunks in 100% Pineapple Juice, 20 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$5.97
each
($0.37 / oz)
H-E-B Sweet Pitted Prunes, 16 oz
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$2.74
each
($0.27 / oz)
H-E-B Stemless Maraschino Cherries, 10 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.18
each
($0.15 / oz)
Libby's Yellow Cling Sliced Peaches in Fruit Juice, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$4.82
each
($0.20 / oz)
Dole Sliced Peaches in 100% Fruit Juice, 23.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2 off
Wholesome agave
Promoted
$1.98
each
($0.13 / oz)
Libby's Mandarin Oranges In Light Syrup, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.78
each
($0.12 / oz)
Hill Country Fare Light Fruit Cocktail, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.78
each
($0.12 / oz)
Hill Country Fare Extra Cherry Mixed Fruit – Light Syrup, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.37
each
($0.15 / oz)
H-E-B Cherry Mixed Fruit in Fruit Juice Snack Bowls, 4 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
Coupon
$5.84
each
($0.29 / oz)
Sun-Maid Natural California Raisins, 20 oz
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$3.48
each
($0.22 / oz)
Dole Fruit Bowls - Mandarin Oranges in 100% Juice, 4 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$4.82
each
($0.21 / oz)
Dole Mandarin Oranges in 100% Fruit Juice, 23.5 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.18
each
($0.15 / oz)
Libby's No Sugar Added Mandarin Oranges, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
High quality protein to build muscle
Promoted
$2.21
each
($0.09 / oz)
H-E-B Cinnamon Applesauce Cups, 6 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$2.22
each
($0.11 / oz)
Dole Pineapple Slices in 100% Pineapple Juice, 20 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$4.48
each
($4.48 / oz)
Brothers All Natural Strawberry Freeze-Dried Fruit Crisps, 1 oz
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$2.82
each
($0.12 / oz)
H-E-B Unsweetened Applesauce, 23 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.37
each
($0.59 / oz)
H-E-B Mandarin Orange Snack Bowls – Light Syrup, 4 pk
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$2.21
each
($0.09 / oz)
H-E-B Strawberry Applesauce Cups, 6 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$3.48
each
($0.22 / oz)
Dole Fruit Bowls - Pineapple Tidbits in 100% Pineapple Juice, 4 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$3.48
each
($0.20 / oz)
Dole Fruit Bowls - Mandarins in Orange Flavored Gel, 4 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
Happy plates every night
Promoted
$2.18
each
($0.36 / oz)
H-E-B California Sweet Raisins, 6 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$3.48
each
($0.20 / oz)
Dole Fruit Bowls - Peaches in Strawberry Flavored Gel, 4 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$3.48
each
($0.22 / oz)
Dole Fruit Bowls - Diced Peaches in 100% Juice, 4 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$0.78
each
($0.24 / ct)
H-E-B Squeeze Me! Applesauce Pouch, 1 ct
SNAP EBT
Near Checkout 1
Out of stock
Find similar items
$3.64
each
($0.07 / oz)
H-E-B Unsweetened Applesauce, 46 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$3.48
each
($0.22 / oz)
Dole Fruit Bowls - Diced Pears in 100% Juice, 4 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$2.44
each
($0.16 / oz)
Del Monte Freestone Sliced Peaches in Heavy Syrup, 15.25 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.77
each
($0.18 / oz)
Del Monte Lite Sliced Peaches in Extra Light Syrup, 15 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.36
each
($0.17 / oz)
Libby's Pineapple Tidbits, 8 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.22
each
($0.11 / oz)
Dole Crushed Pineapple in 100% Pineapple Juice, 20 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.48
each
($0.18 / oz)
Dole Pineapple Chunks in 100% Pineapple Juice, 8 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$2.68
each
($0.17 / oz)
H-E-B Organics Unsweetened Applesauce Cups, 4 pk
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$2.37
each
($0.15 / oz)
H-E-B Diced Pears in Fruit Juice Snack Bowls, 4 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Out of stock
Find similar items
$3.97
each
($0.50 / oz)
H-E-B Sweet Pitted Prunes, 8 oz
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$2.82
each
($0.12 / oz)
H-E-B Original Applesauce, 24 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
Coupon
$2.98
each
($0.99 / oz)
H-E-B Mi Tienda Flor de Jamaica Hibiscus Flower, 3 oz
SNAP EBT
In Produce
Add to cart
$3.36
each
($0.22 / oz)
Del Monte No Sugar Added Diced Peaches, 4 ct
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
Coupon
$2.68
each
($0.67 / oz)
Mott's Applesauce 6 pk Cups, 4 oz
SNAP EBT
Aisle 9
Add to cart
$2.67
each
($0.27 / oz)
H-E-B Stemmed Maraschino Cherries, 10 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
$1.26
each
($0.16 / oz)
Hill Country Fare Fruit Cocktail - Heavy Syrup, 8.75 oz
SNAP EBT
Aisle 6
Add to cart
1
2
...
6
Next
Not what you expected?
Give feedback